edukacja muzyczna dla dzieci

repertuar 2017/2018 


wrzesień/październik wrzesień/październik wrzesień/październik wrzesień/październik wrzesień/październik 

Jaki to świat, co za kraina?
Niby jest – a jednak jej nie ma…
Czy to magia, czy złudzeń dziedzina?

M&M – magia i muzyka 
M&M – magia i muzyka

Cel: poznajemy tajniki sztuki iluzji w towarzystwie muzyki; poznajemy możliwości budowania napięcia i stopniowania emocji za pomocą muzyki i iluzji

Forma: niecodzienny pokaz artystyczny, powstały z połączenia dwóch wielkich sztuk – Magii i Muzyki. Uczta dla oka. Iluzja i dźwięki odegrają na żywo spektakl, o jakim Wam się nie śniło… Coś znika, coś innego się pojawia – czy to magia? Czy złudzenie? Nasz wybitny iluzjonista zadziwi Was swoimi tajemnymi umiejętnościami. Przekonacie się, że magia istnieje.

Wystąpią: Iluzjonista, prowadzący

 

Chlup! Na Wiśle fala,
płynie flisak z ziemi górala.

Ahoj, flisacy!

Ahoj, flisacy!

Cel: poznajemy geografię – dowiadujemy się, jakie miasta leżą nad Wisłą; poznajemy pieśni i melodie związane z tymi miastami; poznajemy zawód flisaka.

Forma: koncert z okazji ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Będzie to muzyczna podróż przez całą Polskę brzegiem naszej największej rzeki – od szczytów Tatr aż po Bałtyk. A także podróż w czasie – do wieków, gdy właśnie Wisła była jedną z najważniejszych rzek świata, a rozśpiewani flisacy na jej falach od wiosny do jesieni spławiali rozmaite towary. Zatem wszyscy na pokład! Nie tylko Kraków i Warszawa leżą nad Wisłą! Odwiedzimy też inne miasta, o których pisano piosenki, układano melodie. A kto ich nie zna, niech prędko wraz z nami się uczy, by ze śpiewem na ustach przemierzać dawną flisacką trasę.

Wystąpią: wokal, gitara, trąbka, fujarka góralska, trombita

 

listopad/grudzień listopad/grudzień listopad/grudzień listopad/grudzień listopad/grudzień

Bang bang! To kowbojski gang!
Łap rewolwer w pędzie,
Dziki Zachód dziś tu będzie!

Bang bang!

Bang bang!

Cel: poznajemy muzykę country, zwyczaje kowbojów, stylistykę westernów; poznajemy historię słynnej gorączki złota,

Forma: energiczny i wciągający spektakl z prawdziwymi kowbojami! Nie warto z nimi zadzierać, bo każdy z nich nosi rewolwer i brał udział już w niejednym pojedynku… Co jeśli i tutaj będzie mała strzelanina? To będzie western na żywo! Przekonamy się jak wyglądało życie w miasteczkach znanych z ekranów kin. Przeniesiemy się w czasy szalonej gorączki złota, kiedy ludzie wyruszali na koniec świata w poszukiwaniu drogocennych bryłek. Domyślacie się, co zawsze im towarzyszyło w tej niebezpiecznej wędrówce? Banjo, gitara, muzyka country i pieśni o przygodach, miłości, smutkach i niebezpieczeństwach, śpiewane tęsknie przy wspólnych, wieczornych ogniskach.

Wystąpią: instrumentaliści – gitara/banjo, skrzypce, wokal

 

Co to może być – zgadniecie?
Zobaczyć tego nie możecie,
choć słychać to na całym świecie…

Głoskiestra eksperymentalna

Głoskiestra eksperymentalna

Cel: poznajemy możliwości tworzenia muzyki za pomocą ludzkiego głosu; poznajemy różne techniki śpiewania: solo, w duecie, chóralnie, vocal play.

Forma: eksperyment muzyczny, w którym nie może zabraknąć Waszej pomocy. Nasi muzycy zabrali ze sobą tylko jeden instrument, którego nawet nie zobaczycie gołym okiem… Czy uda im się zagrać dla Was koncert? Czasem zapominamy, że to od głosu zaczęła się muzyka – to instrument, który towarzyszy człowiekowi od samego początku. Czy mając do dyspozycji jedynie głos ludzki możemy jednak stworzyć całe utwory? Czy praca nad takimi utworami okaże się żmudna czy całkiem prosta? Wykonajmy razem wspaniały koncert z elementami muzyki w stylu vocal play, który polega na imitacji instrumentów poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu.

Wystąpią: wokaliści, wokalistki, publiczność

 

 

styczeń/luty styczeń/luty styczeń/luty styczeń/luty styczeń/luty styczeń/luty styczeń/luty

W górę łokcie! W górę kolana!
Skaczmy do wieczora od rana!
To Fiesta Braziliana!

Walczymy i tańczymy

Walczymy i tańczymy

Cel: poznajemy tajniki capoeiry i samby; interaktywnie odkrywamy brazylijski folklor, z którym nierozłącznie splecione są muzyka, taniec i sztuki walki

Forma: spotkanie warsztatowe, polegające przed wszystkim na animacji i interakcji. Najpierw zbadamy rytmy, które grają w sercu każdego Brazylijczyka… To dzięki nim ruszają się w wyjątkowy sposób, energiczny i dynamiczny – gorący jak brazylijskie słońce albo będący jednocześnie tańcem i sztuką walki. Poznajcie razem z nami podstawowe kroki samby i capoeiry! Może i w Was obudzi się wojowniczy tancerz? Naszą brazylijską fiestę zwieńczy wspólna zabawa przy energetyzujących rytmach.

Wystąpią: Para tancerzy, instrumenty perkusyjne

Tam, gdzie przebywa Odyn,
gdzie wieczne mrozy i chłody
tylko muzyką przełamiesz lody.

Mroźna kraina północy

Mroźna kraina północy

Cel: poznajemy kulturę krajów północy – ich muzykę oraz świat mitologii

Forma: nastrojowy koncert, pełen kojących dźwięków, jakie mogą powstać tylko pośród śniegów i lodów. Niczym mieszkańcy dalekiej północy, zebrani zimową porą w ciepłych domostwach, zapomnijmy o mrozie za oknem i wsłuchajmy się w hipnotyzującą muzykę, opowiadającą o zdarzeniach niezwykłych… Posłuchajmy mitów o dzielnym Thorze, potężnym Odynie i psotnym Lokim. Wiecie kim byli? Jak wyglądał ich świat? Na naszym spotkaniu stworzymy muzyczny obraz świata fantastycznego, poznamy mitologicznych bohaterów i razem z nimi przeżyjemy przygody.

Wystąpią: instrumentaliści – harfa i flet poprzeczny, efekty elektroniczne

 

marzec/kwiecień marzec/kwiecień marzec/kwiecień marzec/kwiecień marzec/kwiecień marzec/kwiecień

Czy to melodia jest magiczna?
Czy pozaziemska – może kosmiczna?
To przecież muzyka elektroniczna!

Mechaniczny wirtuoz

Mechaniczny wirtuoz

Cel: uczymy się rozpoznawać brzmienie instrumentów i nazywać je, poznajemy możliwości tworzenia muzyki za pomocą instrumentu elektronicznego (syntezatora lub innych); poznajemy electro-dance.

Forma: nietypowy koncert, który możecie zagrać z nami! Interaktywne spotkanie, w trakcie którego sami stworzycie muzykę za pomocą niesamowitego urządzenia, które chowa w sobie brzmienia przeróżnych instrumentów, choć samo w ogóle nie wygląda jak instrument. Czy zdołacie rozpoznać tradycyjne brzmienia przetworzone elektronicznie? Czy uda Wam się odróżnić muzykę graną przez instrumenty akustyczne od tej stworzonej od początku do końca w syntezatorze? Gdzie usłyszymy muzykę elektroniczną? Jak wygląda elektroniczny taniec? Pełna kabli i kolorowych światełek scenografia przeniesie dziecięcą wyobraźnię w świat elektronicznych dźwięków, których rytm powołał do życia szalony, połamany taniec electro-dance.

Wystąpią: prowadzący, muzycy obsługujący sprzęt do tworzenia muzyki elektronicznej, tancerz electro-dance, wiolonczela, publiczność

Kto mi odpowie na pytanie ważne:
czy żaden koncert muzyki poważnej
nie może być choć troszkę zabawny?

Mozart-hit i top-Bach

Mozart-hit i top-Bach

Cel: poznajemy najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej oraz ich najsłynniejsze utwory

Forma: nauka w najprzyjemniejszej formie – przez zabawę. Co prawda będzie to koncert muzyki poważnej – ale w zasadzie tak tylko z nazwy… Tak naprawdę weźmiecie udział w pasjonującym teleturnieju! Są takie utwory, czasem ich fragmenty, które wszyscy rozpoznajmy, ale nie zawsze potrafimy powiedzieć skąd… Czas więc odświeżyć pamięć! Zrobimy quiz, którego głównymi bohaterami będą najsłynniejsi kompozytorzy muzyki klasycznej. Poznamy ich nieco bliżej oraz przyporządkujemy im ich największe hity. Kto się pojawi? Tego nie zdradzimy… Sprawdzimy waszą muzyczną czujność, uważne słuchanie i zapamiętywanie.

Wystąpią: instrumentaliści: skrzypce/altówka,tuba/puzon, instrument klawiszowy

 

maj/czerwiec maj/czerwiec maj/czerwiec maj/czerwiec maj/czerwiec maj/czerwiec maj/czerwiec

Wilk Zabivaka zaprasza do gry!
Nie zwlekajcie kochani,
chodźcie i Wy z nami!

Piłka-bramka-gol!

Piłka-bramka-gol!

Cel: poznajemy hymny narodowe oraz utwory muzyczne, które towarzyszą Mistrzostwom Świata w piłce nożnej; poznajemy kulturę gospodarzy – Rosji: angażujemy się w sportowego ducha Mistrzostw

Forma: koncert muzyki mistrzowskiej, na który zaprasza wilk Zabivaka – maskotka XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Wspólnie z nim będziemy strzelać muzyczne gole. W tym międzynarodowym turnieju wezmą udział aż 32 reprezentacje. Łącznie na mistrzostwach zostaną rozegrane 64 mecze w 11 miastach. Przed Wami natomiast prezentacja najciekawszych hymnów narodowych – tylko mistrzowskich krajów. A skoro całe to sportowe zamieszanie dzieje się w Rosji – dowiemy się też co nieco o muzyce gospodarzy.

Wystąpią: akordeon, trąbka, perkusista klasyczny (dzwonki, talerze, werbel)

 

Dźwięk ma tak baśniowy,
kształt dość nietypowy –
jaki to instrument now

Co w UFO gra?

Co w UFO gra?

Cel: poznajemy najmłodszy instrument świata; badamy proces powstawania nowych instrumentów

Forma: hipnotyzujący koncert dźwięków niczym z baśni. Hang drum to najmłodszy instrument świata – wygląda trochę jak UFO, ale jego przodkami wcale nie są marsjańskie latające spodki, tylko etniczne instrumenty z egzotycznej Polinezji. Jego brzmienie jest tak unikatowe, niesamowite i poetyckie, że – jak mawiają niektórzy – sięga tak głęboko wgłąb duszy, aż dociera do jej najskrytszych zakamarków i porusza najcieńsze strumy emocji… Dajcie się ponieść baśniowej muzyce!

Wystąpią: instrumentaliści – hang drum/tank drum, saksofon

 
 
 

 jesteśmy też na ....