Jak pobudzić i rozwijać kreatywność u dzieci?

Kontakt

Kreatywność u dzieci jest całkowicie naturalna, często tylko wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców, nauczycieli i osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne. Młody człowiek pragnie poznawać otaczający go świat, kierując się wrodzoną ciekawością. Sprawdź, jak pobudzić kreatywność swojej pociechy!

Czym jest kreatywność u dziecka?

Jako dzieci mamy niezwykle bogatą wyobraźnię. Jeśli dorastamy we wspierającej i życzliwej atmosferze, nie tylko wymyślamy nowe zabawy, które pozwalają nam miło spędzić czas, ale też rozwijamy się w różnych aspektach. Dziecięcy mózg nieustannie działa na wysokich obrotach, podsuwając im różne pomysły, które młody człowiek pragnie przetestować. Twórcze koncepcje rodzą się dzięki analizie napływających informacji ze świata zewnętrznego, które zostają zintegrowane ze wcześniejszymi doświadczeniami. Małe dzieci często nie czują się ograniczone sztywnym myśleniem, ten hamulec pojawia się dopiero podczas socjalizacji. Potrafią łączyć ze sobą zaskakujące rozwiązania. Pozostają bowiem na nie otwarte. 

Problem pojawia się, gdy nie spotykają się ze zrozumieniem ze strony otoczenia. Krytyka rodzica czy nauczyciela może ograniczyć dostęp do niewyczerpanych pokładów kreatywności. Współczesny świat nie zawsze sprzyja twórczym umysłom. W niektórych sytuacjach promuje schematyczne myślenie.

Kreatywność wynika z naturalnej, dziecięcej ciekawości i chęci eksplorowania świata. Nie zabijajmy tej twórczej energii, lecz mądrze ją wspierajmy. W dalszej części artykułu znajdziesz przydatne wskazówki. Podpowiemy Ci, jak rozwijać kreatywność u dzieci i w pełni wykorzystać jej potencjał.

Dlaczego kreatywność jest kluczowa dla rozwoju dziecka?

Kreatywność stanowi cenny zasób, z którego wartości często nie zdajemy sobie sprawy. Przywykliśmy do tego, że w szkole i pracy sprawdza się schematyczne myślenie. Nie wszyscy akceptują twórcze pomysły, niektórzy wolą to, co znają od lat. Tymczasem kreatywność stanowi siłę napędową ludzkości. Gdyby nie istniała, prawdopodobnie nie czytałbyś tego artykułu. Nikt nie wymyśliłby komputera i internetu. 

Zastanawiasz się, dlaczego ćwiczenia na kreatywność dla dzieci są tak ważne i co dają młodemu człowiekowi?

 • Kreatywność wspiera prawidłowy rozwój intelektualny człowieka. Dzięki niej uczymy się pisać ciekawe teksty, upraszczać sposoby obliczania i przewidywać przyszłe zdarzenia. Bez niej nasze szanse na odnalezienie się we współczesnym świecie znacząco spadają.

 • Osoby twórcze lepiej radzą sobie z wyrażaniem i regulacją emocji, przez co cieszą się zdrowiem psychofizycznym. Nie tłumią w sobie złości, nie przekuwają jej również w agresję, lecz dają jej upust, tworząc wiersz lub piosenkę.

 • Kiedy nasz mózg serwuje nam kilka pomysłów na minutę, nie musimy obawiać się, że codzienność nas przerośnie. Mamy bowiem cenny kapitał. Dzięki temu, że umysł nieustannie podsuwa nam potencjalne rozwiązania, potrafimy poradzić sobie w każdych okolicznościach. Nie zamartwiamy się jutrem, bo wzrasta w nas poczucie sprawczości. Wpływa to pozytywnie na zdrowie psychiczne.

 • Dziś, kiedy maszyny zastępują człowieka i wypierają niektóre zawody, największe szanse na rynku pracy mają osoby kreatywne. Nie tylko wymyślą własny pomysł na biznes, ale także stworzą nowy nurt psychoterapii, program komputerowy czy ekranizację filmową, która przyciągnie tłumy. Nieszablonowe myślenie jest dziś szczególnie cenione w wielu firmach.

 • Kreatywność dziecka, która jest pielęgnowana i wzmacniana, pozwala lepiej radzić sobie w życiu. Problemy, które nas spotykają, zazwyczaj mają jakieś rozwiązanie. Łatwiej na nie wpaść, gdy mózg podsuwa wiele propozycji.

 • Dzięki twórczemu umysłowi życie staje się ciekawsze i pełne barw. Nieustannie wpadamy na nowe pomysły i je testujemy. Nie grozi nam zatem przytłaczająca nuda. Kreatywności ludzkiego umysłu zawdzięczamy też wybitne książki, filmy, sztuki teatralne i utwory muzyczne.

 • Kreatywność wspiera rozwój wielu przydatnych umiejętności, w tym elastycznej komunikacji dostosowanej do odbiorcy.

Przeszkody na drodze do kreatywności u najmłodszych

Zanim omówimy, jak pobudzić kreatywność dziecka, przyjrzyjmy się temu, co ją blokuje. Hamowanie twórczego myślenia niesie ze sobą duży koszt jednostkowy i społeczny. Podcina skrzydła młodemu człowiekowi, a nas pozbawia następcy Einsteina, Marka Grechuty czy Wisławy Szymborskiej.

Kreatywność dzieci często blokuje:                                                                                   

 • szkoła, w której nie ma miejsca na krytyczne myślenie, dyskusję i własną inwencję. Polscy uczniowie nie opracowują propozycji badań eksperymentalnych. Nie mogą wyrazić własnego zdania nt. przeczytanej lektury,

 • sztywne zasady w domu i szkole,

 • nadmiar zajęć pozalekcyjnych. Czas wolny wspiera rozwój kreatywności. Gdy nie zajmujemy się niczym istotnym, pozwalamy naszym umysłom swobodnie błądzić. W rezultacie znajdujemy różne, ciekawe rozwiązania,

 • zmęczenie osłabia twórcze myślenie. Warto zadbać o to, aby nasze dziecko się wysypiało,

 • spadek nastroju hamuje kreatywność, dlatego wspierajmy dobrostan młodego człowieka. Zapewnijmy mu zdrowe i zbilansowane posiłki. Zachęćmy do codziennej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu,

 • napięta atmosfera w domu. Zaoszczędźmy dziecku stres, nie kłócąc się w jego obecności,

 • spędzanie zbyt dużej ilości czasu na scrollowaniu mediów społecznościowych,

 • unikanie kolorów. Stonowany wystrój salonu cieszy się dużą popularnością, ale sypialnia dziecka rządzi się własnymi prawami.

Praktyczne wskazówki dla rodziców - jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia kreatywności w rozwojudziecka. Nie zawsze jednak wiemy, jak ją wspierać. Czy nuda jest dobra dlamłodego człowieka, a może lepiej zapełnić mu dzień zajęciami pozalekcyjnymi?Jeśli zastanawiasz się, jak rozwijać kreatywność u dzieci, skorzystaj zponiższych wskazówek.

 • Zajęcia teatralne, w których dzieci aktywnie uczestniczą, nie zawsze mają na celu związać ich przyszłość z aktorstwem. Kiedy odtwarzamy rolę, ćwiczymy pamięć i zdolność ekspresji. Uczymy się lepiej wyrażać emocje. Poznajemy też symbolikę poszczególnych gestów.

 • Czytanie książek rozwija wyobraźnię. Jeśli szukasz sposobu, jak pobudzić kreatywność młodego człowieka, zabierz go w podróż po fascynującym świecie literatury. Najlepiej, gdy przykład idzie z góry i sam chętniej spędzasz wieczór z książką niż telewizorem.

 • Układanie puzzli stymuluje mózg, podobnie jak strategiczne gry planszowe. Wspomniane aktywności nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałe ćwiczenia na kreatywność dla dzieci.

 • Wymyślanie własnych zabaw przez dzieci. Gdy pozostawimy im swobodę (kontrolowaną), wpadną na jakiś ciekawy pomysł. Starsze pokolenie z pewnością pamięta, jak rysowało się różne rzeczy na chodniku przy użyciu kamieni wapiennych, które świetnie sprawdzały się w roli kredy.

 • Konstruowanie własnych zabawek przez dzieci zapewnia im ogromną frajdę. Możecie przygotować dom dla lalek z kartonu lub wspólnie uszyć pluszaka.

 • Jak pobudzić kreatywność dziecka? Czasem warto pozwolić mu na gry komputerowe, zwłaszcza gdy polegają na urządzaniu mieszkania czy myśleniu strategicznym.

 • Muzyka rozbudza wrażliwość i wyobraźnię. Pozwala poczuć emocje wyrażane przez twórcę. Zachęcamy do jej słuchania i współtworzenia. Jeśli dziecko ma talent wokalny lub chce nauczyć się grać na instrumentach, zapisz go na odpowiednie warsztaty muzyczne.

 • Jak rozwijać kreatywność u dzieci? Pozwólmy im spędzać czas we własnym towarzystwie. Nie każde popołudnie trzeba wykorzystać na samorozwój wspierany przez zajęcia pozalekcyjne. Niezwykle ważne są umiejętności społeczne, które kształtują się podczas interakcji z rówieśnikami i wspólnych zabaw na podwórku.

 • Wprowadź ćwiczenia na kreatywność. Spróbujcie bawić się w opisywanie potraw przy użyciu wszystkich zmysłów. Rozwinie to uważność i poszerzy zasób słownictwa.

 • Udział w warsztatach kreatywnych, podczas których dzieci stają się np. małymi stand-uperami, wpływa korzystnie na ich rozwój twórczy. Zapewnia również mnóstwo okazji do śmiechu, który rozluźnia napięte mięśnie.

 • Zajęcia edukacyjne i lekcje, w których dziecko aktywnie uczestniczy, przynoszą najlepsze rezultaty. Najwięcej uczymy się poprzez doświadczenie.

 • Możliwość zabrania głosu przez dziecko jest bardzo ważna w rozwoju krytycznego myślenia.

 • Żarty i poczucie humoru pozwalają nam zyskać mistrzostwo w żonglowaniu słowami i odkrywaniu ich dwuznaczności.

 • Malowanie i rysowanie kształtują poczucie estetyki oraz sprawność manualną.

 • Gotowanie stanowi nie tylko przydatną umiejętność, ale też formę sztuki. Zachęca do eksperymentowania z przyprawami i modyfikowania znanych przepisów.

Hmm… potrzebujesz pomocy w wyborze
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.
Zamów
Skontaktuj się z nami