Od ponad 10 lat tworzymy spektakle teatralne i przedstawienia muzyczne dla dzieci i młodzieży. Działamy w formie objazdowej na terenie województwa wielkopolskiego oraz całej Polski. Docieramy z kulturą i sztuką do instytucji kultury i placówek oświatowych (przedszkoli, szkół i żłobków) w dużych i malutkich miejscowościach, wszędzie tam, gdzie młodzi widzowie gotowi są na zanurzenie się w historii i dźwiękach. Mamy swój autorski repertuar spektakli całorocznych, świątecznych oraz plenerowych, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, również maluszków. Zajrzyjcie do naszego repertuaru!
Czym jest teatr dla dzieci?
Teatr to pełnowymiarowa historia. Co daje dziecku? Przede wszystkim możliwość spotkania na żywo. Drogi widzu: Siedząc przed ekranem kinowym lub telewizyjnym śledzisz historię. Siedząc w teatrze jesteś w tej historii i ją współtworzysz. Nie obserwujesz emocji, lecz je odczuwasz, bo masz je na wyciągnięcie ręki.
To obrazy, treści i historie, które wpływają na wyobraźnię młodego widza, aby on sam mógł interpretować, uśmiechać się i wzruszać. To coś więcej niż dobra książka i świetna bajka w kinie. Teatr dziecięcy w naszym odczuciu to spotkanie i doświadczanie tego co wydarza się w danym momencie. Bo na scenie wydarzyć może się wszystko. Oczywiście każdy spektakl ma swoją fabułę, odpowiednią ilość aktorów, którzy wcielają się w poszczególne postacie, rekwizyty, muzykę, scenografię. Ale poza tym teatr dziecięcy, jak każdy inny ma swoją publiczność. Naszą są dzieci, które są najbardziej szczerym i obiektywnym widzem. Jak pisał Antoine de Saint-Exupery : „Żaden dorosły nigdy nie zrozumie, jak ogromne ma to znaczenie”. Jak ogromne znaczenie dla aktora ma publiczność i jej reakcja. Kiedy ma się do czynienia z widzem, który doświadcza całym sobą, bez powściągliwości i dorosłej myśli „może nie wypada wstać i wyjść, bo mnie to nudzi”, „Nie śmiej się tak głośno, bo wszyscy patrzą”, „nie odpowiadaj, to pytanie retoryczne – podpowiada tzw. rozum, kiedy miałoby się ochotę wykrzyczeć swoje na ten temat”. W spotkaniu z dziećmi nie ma no to miejsca. Każdy aktor doskonale wie, że może być zapytany o wszystko, reakcje dzieci są spontaniczne i cudownie szczere, dlatego tak ciekawa to praca. Tutaj musimy być przygotowani na wszystko. Może trudno w to uwierzyć, ale w teatrze dla dzieci nigdy nie ma takiego samego spektaklu. Każdy jest inny, ponieważ każda publiczność daje inną energię, która napędza cały zespół.
To wspaniale móc tworzyć to razem z Wami.
Jakie powinno być idealne przedstawienie dla dzieci?
Do głowy przychodzi kilka określeń: zabawne, angażujące, z morałem. Trafnie. Przy czym skąd wiedzieć, które jego elementy wywołają zamierzony efekt? Nikt z nas przecież nie ma kilku lat i nie ważne jak bardzo chcielibyśmy wejść w skórę dziecka, nie zobaczymy przedstawienia jego oczami. Z pomocą przychodzi doświadczenie. Trudno nie dostrzec pewnej zależności. Więcej zrealizowanych spektakli przekłada się na skuteczniejsze planowanie ich elementów.
Pracując nad przedstawieniami od ponad dekady zdążyliśmy się wiele nauczyć. Dowiedzieliśmy się jakie postacie zaskarbiają sobie sympatię najmłodszych, jak prowadzić narrację by utrzymać uwagę dziecka, jak stworzyć od zera scenografię i rekwizyty by mali widzowie nie mogli oderwać od niej wzroku.
U nas znajdziecie teatr dziecięcy w kilku odsłonach:
spektakle teatralne pełnowymiarowe dla dzieci (patrz. Repertuar Teatr i Repertuar Teatr 0-5 lat)
widowiska teatralno – akrobatyczne realizowane w plenerze. (patrz. Repertuar Teatr)
cykl 10 przedstawień muzycznych dla placówek edukacyjnych (patrz. zakładka Cykle muzyczne)
Po co dziecku ten teatr?
Naszym celem jest też przedstawienie nowych, nieznanych wcześniej dzieciom dźwięków. Muzyka wykonywana na żywo jest naszym ulubionym elementem przedstawień, a możliwość usłyszenia i zobaczenia z bliska unikatowych instrumentów z różnych stron świata jest czymś nie do przecenienia. Czy wyobrażaliście sobie kiedyś mechaniczne skrzypce z czterema klawiaturami? Nie musicie ich sobie wyobrażać, bo takie właśnie cuda mogą zobaczyć na własne oczy nasi mali oraz przy okazji dorośli widzowie.
Pierwsze (lalkarskie) przedstawienia dla dzieci odbywały się w późnym średniowieczu. Na holenderskim obrazie z przed ponad 600 lat możemy zobaczyć zachwyt najmłodszych przygotowaną specjalnie dla nich sztuką. W połowie XIX wieku nastąpił znaczący rozwój teatrów dziecięcych, wykraczając poza lalkarstwo. W Polsce po odzyskaniu niepodległości, w latach 20 i 30 warszawski teatr „Baj” słynął nie tylko z wspaniałych przedstawień ale i z działań edukacyjnych. Starając się wykorzystać i rozwinąć myśl poprzednich pokoleń wprowadzamy teatr dla dzieci na nowy poziom.
Jak powstają przedstawienia?
Specjalizując się w spektaklach dla dzieci współpracujemy jedynie z artystami szczerze zaangażowanymi we wspólny prodziecięcy cel. Zaczynając od scenarzystów, przez scenografów po muzyków i aktorów. Wszystkie elementy scenografii i wiele strojów które możecie podziwiać w naszych spektaklach powstaje specjalnie na potrzeby jednego przedstawienia. Dzięki temu estetyka każdej ze sztuk jest całkowicie niepowtarzalna. Mamy na pokładzie niezwykle utalentowaną scenografkę, która tworząc bajkowe i wiarygodne zarazem scenografie i rekwizyty może teleportować dziecięcą wyobraźnię wszędzie tam, gdzie trzeba.
Tutaj znajdziesz teatr dla dzieci, który bardzo często wykorzystuje muzykę graną na żywo. Do współpracy oprócz aktorów, animatorów, tancerzy zapraszamy muzyków, którzy towarzyszą nam na scenie. Daje to możliwość przyśpieszania lub zwalniania tempa opowiadanej historii w zależności dla jakiej grupy wiekowej dzieci gramy. Muzyka tworzona na żywo jest elementem, który bardzo ciekawi młodego widza. Może on w ten sposób na żywo obserwować w jaki sposób powstaje, jaką techniką gra się na poszczególnych instrumentach, jak buduje się napięcie oraz określony nastrój w przedstawieniu. Jest to dodatkowy walor, który przykuwa uwagę i pozwala zainteresować dziecko.
Największą nagrodą dla nas jest dziecięcy „szczerbaty” uśmiech i szereg trudnych pytań na które staramy się odpowiedzieć. Wszystko to robimy dla dzieci i rodziców.