Wrzesień / Październik

Balerina-plastelina

Głowa-ramiona-kolana-pięty, kolana-pięty, kolana-pięty.” To znamy. Potrafimy pokazać, nazwać i wykorzystać nasze części ciała. Nie zastanawiamy się dłużej nad tym, w jaki sposób współpracują ze sobą i na siebie oddziaływują. To dzieje się i nie trzeba wiele tłumaczyć. Podczas naszego spotkania pokażemy w jaki sposób muzyka, kolory, otoczenie łączą się ze sobą w tańcu. Jak my dopasowujemy się do tego i w jaki sposób porusza to naszą wyobraźnię. A zaczniemy od nieokreślonego kształtu…
“Na podłogę wysypała się plastelina. Kolorowa, wygina się na wszystkie strony pod wpływem muzyki. Chwila! Czy to tancerze…?

O czym opowiemy?
O emocjach tancerza, które w tańcu współczesnym wysuwają się na pierwszy plani mają wpływ również na widza.

Kleksomania

Witajcie w starych murach Akademii Pana Kleksa,
gdzie świat  piosenki przenika się ze światem bajek. Zapraszamy Was na lekcję.
Kto tu będzie? Miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Siadaj w ławce razem z misiem
i zanotuj długopisem,
że tu uczysz się śpiewając
i poskaczesz tak jak zając.
Taką szkołę, takie lekcje,
odrobicie z Panem Kleksem!

O czym opowiemy?
O świecie piosenki aktorskiej inspirowanym twórczością Jana Brzechwy.

Listopad

Patriotyczna Nuta

Sprawdzimy, czy utwory patriotyczne są zawsze poważne i podniosłe? Zagramy te bardziej i mniej znane. Sięgniemy do repertuaru z Polski, Stanów Zjednoczonych, a może nawet Afryki. Posłuchamy ciekawych melodii i pieśni patriotycznych, które dawały nadzieję, zagrzewały do walki, a dziś są wspomnieniem, które pomaga poczuć dumę ze swojego pochodzenia.

O czym opowiemy?
O różnorodności w muzyce patriotycznej z Polski i całego świata.

Grudzień

Świąteczna bombonieka

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie Mikołaja. Pomyśleliście o długiej siwej brodzie, ciepłej czapce i czerwonym stroju? A co jeśli powiemy Wam, że Mikołaj ma na nogach płetwy, jest ubrany w strój płetwonurka i rozdaje prezenty na plaży? Taki Mikołaj przychodzi do dzieci w Australii. Skąd to wiemy?
Nasz niezwykły kalendarz adwentowy kryje w sobie tradycje świąteczne z różnych zakątków naszej Ziemi. Dzięki odkrywaniu kolejnych okienek przekonamy się, czy na całym świecie Gwiazdka wyglądają tak samo?

O czym opowiemy?
O świątecznych tradycjach i muzyce z całego świata.

Styczeń / Luty

Ucieczka Sombrero

W takim upale trzeba koniecznie założyć sombrero, atrybut, który przynosi swojemu właścicielowi szczęście. Widzieliście gdzieś szczęśliwe sombrero Diego? Zaginęło?! Pomóżcie je odnaleźć, por favor! Bez tego, żaden z niego Mariachi! Podążymy tropem pewnego sombrero, które uciekło na wycieczkę po Meksyku. Gdzie było, czego się nauczyło i co usłyszało, dowiemy się już niebawem. Ruszajmy jego śladem w meksykańskim rytmie!

O czym opowiemy?
O zwyczajach, języku i muzyce Meksyku.

Cały rok Barok

Weźmy brzmienie klawesynu, dobrze rozplanowany ogród i rzeźbę wyglądającą jakby była w ruchu. Dodajmy złocenia, mnóstwo ozdobników, ogromnych form i… ta-dam! Witajcie w epoce Baroku, gdzie panuje przepych, bogactwo, a przede wszystkim porywająca muzyka: Vivaldiego, Bacha i Händela.
W tym barwnym świecie mamy ważne zadanie, odnaleźć barocco - perłę o dziwnym, nieregularnym kształcie. Pomożecie?

O czym opowiemy?
O Baroku - muzyce, obrazach i charakterze epoki.

Marzec / Kwiecień

Cyrkolina

Sztuczki? Proszę bardzo! Klaunada? Żonglerka? Oczywiście! Rodzina cyrkowa jest wielka i bardzo kolorowa: klauni, akrobaci, kuglarze, szczudlarze... Kogo z nich spotkamy dzisiaj? Zajrzyjcie tu jeśli chcecie wiedzieć. Tylko pośpieszcie się, bo już za moment zaczynamy nasze zapierające dech w piersiach cyrkowe przedstawienie!

O czym opowiemy?
O historii i kulturze cyrku, różnicach pomiędzy tradycyjnym a Nowym Cyrkiem.

Skąd się wzięły Elfy?

Gdyby wolność mogła być muzyką, pewnie byłaby muzyką irlandzką. Dlaczego? Ponieważ, zdoła przenieść nas do wiecznie zielonej krainy, jeżeli tylko na to pozwolimy. Weźmiemy głęboki wdech i poczujemy wolność! Tak, teraz jesteśmy gotowi na odkrywanie „Zielonej Wyspy”. Sprawdzimy, czy po drugiej stronie tęczy rzeczywiście można znaleźć skarb i kto go pilnuje. Skąd pochodzą wróżki i elfy oraz czy rośnie tam wyłącznie czterolistna koniczyna?

O czym opowiemy?
O tradycyjnej muzyce, opowieściach i legendach Irlandii.

Maj / Czerwiec

Szalony Rock'n'roll !

Czas na taniec i muzykę, które można opisać jednym słowem, żeby oddać cały ich charakter  s-z-a-l-e-ń-s-t-w-o! Niektórzy mówią, że dzięki niemu wszystko staje się bardzo proste. Sprawdzimy to tanecznym krokiem w rytm przebojów: Elvisa Presleya, Chucka Berry’ego oraz innych największych muzyków lat 50 i 60 tych. Opowiemy o tym,  jak nie tak dawno temu cały świat opanowało rock'n'rollowe szaleństwo.

O czym opowiemy?
O muzyce lat 50 tych i 60 tych, tańcu rock'n'roll.

Lalkoteatr

Teatr od podszewki. I to nie byle jaki. Teatr lalek, gdzie spotkamy nietuzinkowe osobistości: rozgadane „pyskówki”, mięciutkie pacynki, poplątane w swoje sznurki marionetki. Będzie też muzyk, który zilustruje ich ruch odpowiednimi dźwiękami niczym taper przy niemych filmach. I jeszcze najważniejsze!
Oddamy Wam wielką władzę, będziecie mogli decydować o losach lalkowych bohaterów. Wiecie, co to oznacza? Stworzymy wspólnie z Wami unikatowy spektakl.

O czym opowiemy?
O improwizacji w teatrze, pracy tapera oraz rodzajach lalek teatralnych.

Hmm… potrzebujesz pomocy w wyborze
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.
Zamów
Skontaktuj się z nami