Repertuar 2022-2023

Wrzesień / Październik

Tryk-tryk na wieży ratuszowej

Mówi się, że gdzieś, ktoś zapuścił korzenie, albo odwrotnie, że chce coś wykorzenić. Korzenie, każdy ma jakieś. Czasem zupełnie zapominamy, że można mieć tak wiele wspólnego, choć na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać, lub różnić się tak, że nawet się nad tym nie zastanawiamy. Spróbujmy sięgnąć dalej, głęboko do korzeni, którymi są stare zwyczaje, muzyka i stroje. Nasze oraz naszych sąsiadów. Przekonamy się na ile odmienna i podobna to kraina - Polska i Ukraina.

Wystąpią: prelegent, muzycy: akordeon, wokalista

Odmienna i podobna kraina - Polska i Ukraina

Skąd wzięło się trykanie w centrum miasta? Dlaczego codziennie, dokładnie o godzinie dwunastej w południe na wieży ratuszowej w Poznaniu, dwa małe koziołki trykają się rogami? Skąd się tam wzięły? Jak tam weszły? Wspięły się tam same zwiedzając stare miasto, czy ktoś je tam zaprowadził? A może to było zupełnie inaczej….? Najlepiej historię poznańskich koziołków znają Domowiki - opiekunowie domów ze słowiańskich legend. One gotowe są odpowiedzieć, jak to było naprawdę.

Wystąpią: aktorka - lalkarz, muzycy: gitara, instrumenty perkusyjne

Listopad

Nadęta Europa

Dlaczego tak głośno? Ktoś z Was zapyta, a my odpowiemy: Dlaczego nie? Przecież instrumenty dęte nie są krzykliwe czy nadęte, tak je ktoś wymyślił. Dęciaki to nie cicha harfa, ani szeleszcząca nieśmiało grzechotka. Każdy instrument jest jakiś - duży, mały, o ciepłej lub zimnej barwie, cichy lub głośny. Chcemy pozwolić dzieciom doświadczyć porywających, żywych, zagrzewających do walki brzmień zaczerpniętych z muzyki europejskiej. To instrumenty dęte, których celowe ściszanie nie ma sensu, bo wtedy krzywo brzmią. To podróż po wyrazistych kartach nut historii. Listopadowe święto to idealny na to czas. Pomaszerujemy! Dziś jest na to miejsce.

Wystąpią: prelegent - aktor, muzycy: trąbka, waltornia/puzon, werbel

O, Choinko!

A teraz stop! Zatrzymujemy się! Oderwijmy się choć na chwilę od upominkowego szaleństwa i zadajmy sobie pytanie, tak jak zrobiła to Choinka:- Czym jest magia Świąt Bożego Narodzenia, o której w tym czasie tak głośno?- O, Choinko! Czy każdy z nas ją rozumie i dostrzega? - zapytał Ognik.Niech przewodnikiem w szukaniu odpowiedzi będzie dobry duch świąt - Ognik.On zna odpowiedzi, ukazuje się tylko dzieciom w czasie przygotowań świątecznych.To właściwy czas, by przypomnieć sobie i odkryć prawdziwą istotę i sens Świąt Bożego Narodzenia, którą wbrew pozorom nie jest ogrom prezentów, kolorów, ozdób i pyszności, lecz dawanie miłości i przyjaźni w gronie najbliższych.

Wystąpią: 2 aktorów, wokalistów, muzycy: pianino

Styczeń / Luty

To nie kawał, to karnawał!

Commedia dell’arte na zabawie oparte. Zapraszamy na karnawał Wenecki…gdzie nosiło się eleganckie kiecki. Komizm postaci na jakości nie straci, gdy przewodnikiem po podróży będzie niemy Arlekin, który zabierze Was w plastyczną podróż, odsłaniając elementy zabawnego, animacyjnego i improwizowanego przedsięwzięcia. Byście mogli poczuć charakter epoki, każdy dostanie od nas szablon maski, dwa tygodnie wcześniej, aby potem móc nieszablonowo ją ozdobić. Czy jesteście gotowi na odkrywanie nietypowych obyczajów i tajemnic, które kryją się pod weneckimi maskami?

Wystąpią: aktor - mim, aktor - wokalista, muzyka: pianino

Nie wolno, czy nie szybko?

Opowiemy Wam jak ważne w muzyce jest tempo. Przecież każdy z nas jest inny i w swój niepowtarzalny sposób wyjątkowy. Chcemy zwrócić na to uwagę i wspólnie z Wami pobawić się tempem w muzyce. Jesteśmy pewni, że stworzymy wiele niepowtarzalnych momentów, których bazą będzie nasza wyobraźnia i kreatywność. Każdy utwór ma swoją konstrukcję (metrum), ale to od wykonawcy zależy jak go zagra (tempo). Czyż nie podobnie jest z tempem naszego życia? Kiedy kogoś popędzamy lub spowalniamy? Dlaczego to robimy? I co z tego wyniknie? Będzie to interaktywne spotkanie w którym dzieci i dorośli dzięki muzyce przekonają się, jak ważne jest nasze naturalne tempo.

Wystąpią: prowadzący, muzyka: akordeon/bandeon, instrumenty perkusyjne

Marzec / Kwiecień

AnderSEN

To nie tylko gadane baśnie, przy których niejeden zaśnie, lecz dziarsko humorem podszyte, historie w pudełku ukryte. Będą to opowieści nie tylko wymyślonej treści, dlatego chodźcie, wślizgniemy się w misternie utkaną przestrzeń z pogranicza baśni i jawy. Niech to nie wzbudza waszej obawy, bo każda historia to zaproszenie do zabawy. Tutaj jedną historię druga skrywa, jak to w opowieści szkatułkowej bywa. Razem zobaczymy baśnie od kulis, w niezwykłej przygodzie jakim było życie Hansa Christiana Andersena.

Wystąpią: aktor, wokalista, muzyka: kalimba fortepianowa, flety folkowe

Bas, piano i soprano

O! Opera! O! Operetka! Czy to oznacza, że usłyszymy dużo “O”? Prawdopodobnie tak, diwy operowe upodobały sobie za punkt honoru doprowadzenie do perfekcji wyśpiewanego “O”. Chcąc docenić ten barwny, wyrazisty w swojej formie świat musimy spróbować go zrozumieć . Opera i operetka to trochę inny teatr, niż ten tradycyjny. Tutaj wszystkie rozmowy odbywają się za pomocą pieśni. Pytanie jest tylko jedno: czy mamy ochotę na pełną powagi, czy żartobliwą opowieść? Wybierzcie sami! Przed Wami poważna opera i całkiem niepoważna operetka.

Wystąpią: śpiewacy operowi, muzyka: pianino

Maj / Czerwiec

Rosa i flamenco

Rosa ma swoją tajemnicę. To dość niecodzienny sekret, sama nie wie czy komukolwiek przytrafiło się coś podobnego, ale jest gotowa o nim opowiedzieć. Zaleją nas dźwięki - najpierw cedzone, wyważone, zaczną narastać, być wyrazistsze i dosadniej obrazować, co Rosa chce przekazać. W końcu gitarrra przyjdzie jej z pomocą i nastąpi prawdziwa eksplozja emocji! Zajrzyjcie do wnętrza pewnego instrumentu i poznajcie historię relacji Rosy i kogoś jeszcze. Postaci tajemniczej, magicznej i muzycznej. Historię, którą wyrazić może tylko język flamenco: tańczące nogi i ręce, strój, gitara, śpiew i kastaniety.

Wystąpią: tancerka, prowadzący, muzyka: gitara

Loopowanie - dźwięków zapętlanie

Lubicie kręcić się w kółko? My również 🙂 Dlatego mamy dla Was nie lada wyzwanie - będzie to dźwięków zapętlanie. To samo, to samo, to samo i to samo……w kółko to samo, a jednak nieco inaczej! Tak działa looper - nowoczesne urządzenie, które posiada pamięć absolutną i powtarza wszystko z dokładnością artystyczną. Towarzyszyć mu będzie nyckelharpa, jeden z nielicznych, takich instrumentów w Polsce. Swoim brzmieniem zarazi i zahipnotyzuje, a my w tym eksperymencie wszystko dokładnie zapętlimy ipołączymy tworząc swój własny utwór muzyczny.

Wystąpią: aktor - wokalista, muzyka: nykelharph, looper, instrumenty perkusyjne

Pobierz repertuar 2022-2023

oferta na półkolonie .pdf

Hmm… potrzebujesz pomocy w wyborze
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.
Zamów
Skontaktuj się z nami