Musical dla dzieci jako narzędzie wspierające rozwój kluczowych kompetencji XXI wieku

Kontakt

Musical to forma teatralna, w której muzyka, taniec, śpiew i dialogi łączą się w spójną opowieść. Elementy muzyczne potęgują emocje – dodają humoru lub dramaturgii wydarzeniom, które rozgrywają się na scenie. Ruch i dźwięk pozwalają jeszcze lepiej wyrazić to, co trudno ubrać w słowa. Czy uczestnictwo w cyklicznych przedstawieniach teatralnych to dobry sposób na oswojenie dziecka ze sztuką? Sprawdź, co dzieje się w mózgu Twojej pociechy, gdy uczestniczy (nie tylko w Kulturkowych) spektaklach muzycznych!

Musicale dla dzieci rozwijają

Inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Osoby, które dbają o jej rozwój, potrafią lepiej dostrzegać emocje (swoje i innych) oraz nimi zarządzać. Dzięki temu dobrze radzą sobie w sytuacjach stresowych i szybciej adaptują się do zmian.

Uczestnictwo w spektaklach muzycznych uczy dzieci rozpoznawania i nazywania emocji – zarównotych, które towarzyszą im, jako widzom, jak i tych wykreowanych przez aktorów na scenie. Dźwięki i melodie odzwierciedlają różnorodne nastroje i uczucia – od radości po smutek, gniew czy wzruszenie. Dzięki temu młodzi widzowie rozwijają inteligencję emocjonalną, której podstawowymi „składnikami” są: samo świadomość i empatia.

Język

Musical dla dzieci składa się z partii mówionych i śpiewanych. Obie są równie ważne. Młodzi widzowie, dzięki uczestnictwu w spektaklu muzycznym, rozwijają kompetencje językowe w zakresie mówienia i słuchania, co ma bezpośredni wpływ na rozwój umiejętności czytania i pisania. Dzieci uczą się nowych słów, a także właściwej intonacji. Mają szansę osłuchać się z poprawnym brzmieniem głosek, a także rytmu języka.

Kompetencje społeczne

Wspólne przeżywanie emocji, śpiew, taniec i gra na instrumentach pomagają w nawiązywaniu relacji społecznych. Dzieci, które od małego chodzą do teatru, chętnie uczestniczą w grupowych aktywnościach i szybciej zdobywają kluczowe kompetencje społeczne, takie jak łatwość nawiązywania kontaktów z innymi, zdolność pracy w grupie, umiejętność rozwiązywania konfliktów czy odpowiedniego reagowania na zmieniające się sytuacje.

Wyobraźnię

Mózg to wyjątkowy organ. Potrafi kreować uczucia i obrazy, które nie istnieją w rzeczywistości. Osoby, które mają rozwiniętą wyobraźnię, są nie tylko bardziej twórcze, ale także szybciej realizują pomysły i plany. Słowa, dźwięki i obrazy, które docierają do dziecka uczestniczącego w spektaklu, „karmią” jego wyobraźnię, stymulując obszar odpowiedzialny za kreatywność.

Pamięć i koncentrację

Inteligencja emocjonalna to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości.Osoby, które dbają o jej rozwój, potrafią lepiej dostrzegać emocje (swoje iinnych) oraz nimi zarządzać. Dzięki temu dobrze radzą sobie w sytuacjachstresowych i szybciej adaptują się do zmian.

Dlaczego warto postawić na cykliczne spotkania dzieci z muzyką?

Chcesz, żeby Twoje dziecko mogło się rozwijać poprzez sztukę i muzykę? Kluczową rolę odgrywa częstotliwość spotkań z teatrem. Trudno oczekiwać, że dziecko nauczy się jeździć na rowerze po pierwszej przejażdżce, prawda? Podobnie jest ze słuchem muzycznym, rozwojem językowym czy kompetencjami społecznymi – potrzeba regularności, żeby osiągnąć spodziewane efekty. Dzieci, które aktywnie uczestniczą w przedstawieniach muzycznych, mają szansę doskonalić umiejętności, które są niezbędne w szkole i pracy. Oczywiście w formie zabawy!

Gdzie można nas spotkać?

Jako teatr objazdowy dla dzieci w Poznaniu gościmy w szkołach i przedszkolach na terenie całego województwa wielkopolskiego. Opracowaliśmy cykl 10 spotkań. Raz w miesiącu (od września do czerwca) tworzymy dla Was wyjątkowe show teatralne z autorskimi scenariuszami, muzyką na żywo, profesjonalnymi aktorami, scenografią i nagłośnieniem.

Chcesz, żeby Twoje dziecko zdobyło kluczowe kompetencje przyszłości w formie zabawy?

Chcesz poszerzyć ofertę edukacyjną w zarządzanej przez siebie placówce o nieszablonowe zajęcia wspierające mowę, kreatywność, kompetencje społeczne, a także pamięć i koncentrację?

Zapraszamy do kontaktu!

Hmm… potrzebujesz pomocy w wyborze
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.
Zamów
Skontaktuj się z nami