Dzieci to najbardziej wymagający widzowie. Dlatego spektakl teatralny dla najmłodszych powinien bawić i zaskakiwać, a jednocześnie nieść wartość edukacyjną. Kluczem do uśmiechu i zaangażowania młodych odbiorców jest dobry scenariusz. Jakie elementy powinien zawierać? Obalamy mit, że wszystkie przedstawienia dla dzieci wyglądają tak samo. Poszerz ofertę zajęć dodatkowych w swojej placówce o spektakle bazujące na autorskich, nieszablonowych scenariuszach. Zacznij nowy rok szkolny z Kultur(k)ą!
Dobry scenariusz, czy jaki?
Tworząc scenariusz przedstawienia muzycznego dla dzieci, należy zadbać o:
Prostą i zrozumiałą fabułę
Fabuła przedstawienia powinna być dostosowana do wieku widzów. Kluczem do zatrzymania uwagi odbiorców jest prosty język. Prosto nie znaczy nudno! W dobrym scenariuszu jest miejsce dla zwrotów akcji i niespodzianek fabularnych. Nie ma za to miejsca na niezrozumiałe dialogi.
Elementy humorystyczne
Dzieci uwielbiają się śmiać, dlatego, tworząc spektakl dla młodych widzów, warto uwzględnić w scenariuszu zabawne sytuacje i żarty słowne (pamiętając o tym, że należy dopasować poczucie humoru do wieku widzów).
Interakcję z widownią
Najmłodsi widzowie bardzo emocjonalnie podchodzą do tego, co dzieje się na scenie. Dlatego warto zaprosić ich do współtworzenia spektaklu, poprzez zadawanie pytań publiczności czy zaproszenie na scenę.
Atrakcje wizualne
Kolorowe kostiumy, ciekawe rekwizyty, dobre oświetlenie i dobrze dobrana scenografia to elementy, które tworzą spektakl na równi z muzyką i dialogami. Planując przedstawienie dla dzieci, warto zadbać o to, aby wszystkie efekty sceniczne tworzyły spójną całość.
Ruch i muzykę
Taniec i śpiew dynamizują fabułę i pomagają wyrazić emocje. Muzyka w szczególny sposób oddziałuje na widzów, ponieważ wpływa na aktywność kory mózgowej, stymulując rozwój mowy czy wyobraźni.
3 rzeczy, które musisz wiedzieć o naszych spektaklach
Na scenie króluje poczucie humoru
Mózg zapamiętuje emocje. Dlatego dbamy o to, żeby w naszych spektaklach nie brakowało elementów humorystycznych (ale nie stronimy także od innych emocji). Pracując nadscenariuszami, zawsze mamy na uwadze możliwości percepcyjne najmłodszych widzów.
Tworząc scenariusz przedstawienia muzycznego dla dzieci na wesoło, staramy się przemycić trudniejsze treści w lekkiej formie. Dzięki temu nasi słuchacze doskonale się bawią, jednocześnie chłonąc wiedzę na temat historii, tradycji, kultury i sztuki.
Jest głośno i radośnie
Zazwyczaj teatr kojarzy się z miejscem, w którym należy zachować ciszę i powagę. Nie w Kulturce! Robimy teatr dla ludzi, a nie sztukę dla sztuki. Gramy na przeróżnych instrumentach – dętych, perkusyjnych i strunowych – oswajając młodych widzów z wieloma gatunkami muzyki i rozwijając słuch muzyczny. Naszym przedstawieniom towarzyszy także ruch sceniczny. Współpracujemy z profesjonalnymi tancerzami, którzy uświetniają nasze występy w szkołach i przedszkolach.
Nie ma nas w Twojej placówce? Zapraszamy do kontaktu! Wypełnij formularz kontaktowy.
Zapraszamy dzieci na scenę
Stawiamy na interakcję z widzami. Zachęcamy dzieci do tego, aby aktywnie uczestniczyły w spektaklach, stając się nie tylko odbiorcami sztuki, ale także jej współtwórcami. Dzięki temu, że mogą w ten sposób przeżywać spektakl, jeszcze lepiej go zapamiętują.
„Ale to już było”?Nie w Kulturce!
Każdy sezon to nowy repertuar. Dzięki temu nasze przedstawienia nie wywołują efektu: „Ale to już było”. Wierzymy, że nigdy nie zabraknie nam nowych pomysłów.
Oferujemy cykl 10 przedstawień muzycznych, które wystawiamy w szkołach i przedszkolach na terenie Poznania i całego województwa wielkopolskiego. Gramy przez cały rok szkolny – od września do czerwca. Naszym priorytetem jest ciekawy i dopracowany scenariusz. Przedstawienia muzyczne dla dzieci z Kulturką to rozrywka na najwyższym poziomie. Podczas spektakli doskonale się bawimy, jednocześnie poruszając ważne tematy, dotyczące miłości, przyjaźni, tolerancji i empatii. Pokazujemy, że marzenia są po to, żeby je spełniać, a radość i dobro są w każdym człowieku.
Szukamy inspiracji w tym co dalekie i bliskie, obce i doskonale znane. Często nawiązujemy do klasyków literatury, ale każdy tekst kultury filtrujemy przez własną wrażliwość i doświadczenie sceniczne.